Basic RGB
 
 

جلسات آموزشی تَرادرس چیزی شبیه به workshop یا mini-courseهای متداول است و به آن دسته از مباحثی می‌پردازد که در دروس رسمی دانشگاهی به‌طور مستقل و دقیق آن‌ها را مطالعه نمی‌کنیم. این مباحث ممکن است از ریاضی، فیزیک یا علوم دیگر باشد و توسط افراد مسلط در آن مبحث ارائه خواهد شد.

 
آخرین اخبار برگزاری دوره‌ها
 

اطلاعات لازم درباره‌ی دوره‌های برگزارشده یا درحال برگزاری ترادرس را می‌توانید در ادامه‌ی همین صفحه مشاهده نمایید. همچنین برای اطلاع از آخرین اخبار برگزاری دوره‌ها و جلسات ترادرس می‌توانید کانال تلگرامی اختصاصی ترادرس (@Taraadars) را دنبال کنید.

 

 

نیم‌سال تحصیلی بهار ۱۴۰۱

مباحث ویژه در فیزیک نظری

✤ هدف از برگزاری این دورۀ ترادرس، آشنایی مخاطبان با مفاهیم بنیادی برخی از حوزه‌های پژوهشی در فیزیک نظری و پیشرفت‌های اخیر آن‌ها است. با توجه به عناوین ذکرشده، سطح این جلسات متناسب با مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر است؛ البته می‌تواند برای دانشجویان سال آخر کارشناسی علاقه‌مند هم مفید باشد.

✤ با ثبت‌نام رایگان در این دوره، اطلاع‌رسانی‌های مربوط به جلسات که شامل خلاصۀ هر جلسه، منابع مفید مطالعاتی و اسلاید ارائه‌ها است از طریق گروه ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد. همچنین ویدئوهای ضبط‌شدۀ هر جلسه نیز در سایت ژرفا و کانال آپارات ژرفا قرار خواهند گرفت.

✤ برای کسب اطلاعات بیش‌تر راجع‌به این دوره و شرکت در جلسات، بر روی پیوند بالای پوستر کلیک کنید.

✤ ارائه‌دهندگان:

نیم‌سال تحصیلی پاییز ۱۴۰۰

مسائل بنیادی در مکانیک کوانتومی

✤ در این ترادرس برخی پرسش‌های بنیادی درخصوص نظریۀ کوانتومی را مرور و به برخی پیشرفت‌ها در پاسخ به آن‌ها اشاره می‌کنیم. این یک درس رسمی مکانیک کوانتومی نیست و هدف آن درواقع پوشش‌دادن برخی جنبه‌های بنیادی نظریۀ کوانتومی است که کم‌تر در دوره‌های درسی استاندارد مورد تأکید قرار می‌گیرند. پیش‌نیاز این دوره، آشنایی با نظریۀ کوانتومی درحد دروس رسمی دورۀ کارشناسی فیزیک است. 

✤ برای هر جلسه از این ترادرس، منابع خواندنی و فیلم‌های سخنرانی فیزیکدانان مطرح به‌عنوان پیش‌زمینۀ بحث به شرکت‌کنندگان معرفی خواهد شد تا پیش از جلسه، خود را برای مشارکت در بحث آماده کنند. منابعی نیز به‌عنوان تکمیل مباحث برای مطالعه و استفادۀ بیش‌تر معرفی خواهند شد. همچنین ویدئوی هر جلسه نیز پس از برگزاری آن، به‌صورت منظم و هفتگی، در صفحۀ درس بارگذاری خواهد شد و ثبت‌نام‌کنندگان به آن دسترسی خواهند داشت.

✤ برای کسب اطلاعات بیش‌تر راجع‌به این دوره و ثبت‌نام در آن، بر روی پیوند بالای پوستر کلیک کنید.

✤ ارائه‌دهندگان:

  • دکتر قدیر جعفری - پژوهشکدۀ ذرات و شتاب‌گرهای پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)
  • دکتر مهدی رمضانی - دانشکدۀ فیزیک (آزمایشگاه اپتیک کوانتومی) دانشگاه صنعتی شریف
  • دکتر محمدجواد کاظمی - دانشکدۀ فیزیک دانشگاه شهید بهشتی

نیم‌سال تحصیلی بهار ۱۴۰۰

مسائل بنیادی در گرانش و کیهان‌شناسی

✤ در این درس که شامل ارائه‌های موضوعی به‌هم‌پیوسته و همراه با بحث‌و‌گفتگو خواهد بود، به تاریخچه‌ی تکامل، مسائل بنیادی و برخی از مهم‌ترین پرسش‌های باقیمانده در فیزیک گرانش و کیهان‌شناسی می‌پردازیم. هدف ما از این درس آن است که بدون واردشدن به محاسبات پیچیده و بسیاری که در درس‌های رسمی برای این مباحث آموزش داده می‌شوند، مسائل اساسی و بحث‌های مطرح و به‌روز در این حوزه‌ها را مرور کنیم. بدون شک فراگرفتن محاسبات و ساختار ریاضی نظریه‌ها و مدل‌های فیزیک، بخشی غیرقابل تفکیک از درک آن‌‌هاست؛ بنابراین این درس جایگزینی برای درس‌های مرسوم نخواهد بود. با این حال مباحث درنظرگرفته‌شده در این درس می‌تواند به آگاهی از تصویر کلی وضعیت کنونی و پرسش‌های مطرح در این دو حوزه‌ی جذاب و سؤال‌برانگیز فیزیک کمک کند.

✤ ارائه‌دهندگان:

به‌روزرسانی: این دوره در ۱ + ۱۲ جلسه در نیم‌سال تحصیلی بهار ۱۴۰۰ به‌صورت مجازی و رایگان برگزار شد. از پیوندهای بالای پوستر می‌توانید به ویدئوی جلسات و منابع پیشنهادی ارائه‌دهندگان، جهت مطالعه‌ی بیش‌تر، به تفکیک هر جلسه دسترسی داشته‌باشید.